4 שאלות שחייבים לשאול לפני רכישת דירה מקבלן

החלטת לרכוש דירה חדשה מקבלן? ביקרת בירידי דירות וקיבלת אין ספור פרוספקטים מרהיבים ובסוף החלטת על רכישת דירת חלומותיך, רק מה? יש הרבה שאלות שאתה צריך וכדאי שתשאל את עצמך לפני קניית דירה מקבלן:

שאלה מס' 1:  איך שומרים על הכסף מפני התמוטטות כלכלית של הקבלן?

כולם מכירים את פרשת חפציבה, שתוצאותיה הולידו תיקונים רבים בחוק המכר דירות (רוכשי דירות) אשר עיקרן לצמצם את הסיכון לאבד את כספי ההשקעה באופן משמעותי.
נכון לחוק החדש, המקדמה אשר משלמים בעת חתימה על חוזה קניית הדירה, תועבר ישירות לחשבון הפרוייקט (ולא לפקודת הקבלן) והיא לא תעלה על 7% ממחיר הדירה! זהו שינוי מאוד משמעותי שכבר נותן בטחון לרוכש ומינימום סיכון.
לאחר מכן בהתאם לחוזה הקנייה, כל התשלומים על הדירה ישולמו בשוברי תשלום בלבד. ושוב, לא בצקים לפקודת הקבלן או בהוראות קבע. בדרך הזו יש פיקוח על התשלום.

שאלה מס' 2: בקטלוגים של הקבלן נראה שהשכונה והסביבה נראים נהדר, אבל איך אפשר לדעת מה באמת ייבנה בסביבת הבניין?

ראשית כל, עצה מס' 1 אל תתפתה לרכוש דירה על סמך תמונות ומצגות. קניית דירה מקבלן בין אם זו פעם ראשונה ובין אם לא, זו עסקה משמעותית מאוד.
לכן, חובה עליך לקרוא את המפרט הטכני ואת ההסכם עם הקבלן לפני שתחתום עליו!
חשוב לדעת, שבית המשפט פסק לא פעם, כי היה והמפרט הטכני מציג תמונה שונה מזו המופיעה על הפרוספקט הרי שהקבלן לא ייחשב כמי שהטעה את הרוכש. לכן, קבלנים רבים מציינים במפורש בהסכם הרכישה, כי כל מסמך שיווקי שהוצג לרוכש בטרם הרכישה אינו מהווה חלק מההסכם והוא בטל ומבוטל, ורק המסמכים ה"יבשים", המצורפים להסכם, הם אלו המבטאים את התחייבויות הקבלן.

שאלה מס' 3: הקבלן הציע לי הנחה גדולה במחיר כי עדיין אין היתר בנייה – כדאי להסכים להצעה?

נכון, רכישת דירה בטרם התקבל היתר בנייה יכולה להיות הזדמנות טובה להוזיל את מחיר הדירה, אך כדאי לזכור כי מדובר בעסקה ברמת סיכון גבוהה: היתר הבנייה תלוי ברשויות התכנון ולא בקבלן, כך שיש סיכוי שההיתר לא יתקבל או שיתקבל בתנאים שונים מאלה שהובטחו לכם. במילים אחרות, יתכן ששילמת מקדמה על דירה בקומה התשיעית, אך היתר הבניה שניתן לבסוף מאשר שבע קומות בלבד…
מומלץ לוודא, שההסכם מבטיח את כספך ומאפשר לך לבטל את העסקה במידה והיתר הבניה הניתן שונה ממה שהובטח לכם.

שאלה מס' 4: האם אני חייב לחתום על מסמך בשם "בקשה לרכישת דירה"?

"בקשה לרכישת דירה" היא טריק שיווקי בתחום האפור, שנועד לגרום לכם, הרוכשים, להתחייב לרכישת הדירה במעמד הפגישה עם איש-המכירות. בכל פעם שתשמעו איש-מכירות אומר לכם ש"הדירות נמכרות כמו לחמניות ויש עוד מישהו שרוצה את הדירה הזאת ואם לא תחתמו עכשיו – לא אוכל לשמור לכם אותה", תדעו שהוא בעצם אומר: "תחתמו לי על הטופס הזה, שמחייב אתכם לרכוש את הדירה ללא שום בדיקה מוקדמת וללא התייעצות עם עורך דין".
מאחר ומשמעות חתימתכם על המסמך היא התחייבות לרכוש את הדירה, אל תחתום עליו תחת לחץ ומבלי לבחון את הסיכונים שבעסקה ואת יכולתך לעמוד בהתחייבות הכלכלית.
אם בכל זאת השתכנעת לחתום, וגם שילמת מקדמה, דרוש במעמד החתימה כי תישמר לכם הזכות לבטל את ההסכם ב"נקודות יציאה", המבטיחה את החזר המקדמה במקרה ולא ייחתם הסכם רכישה.

ברור לך שיש עוד שאלות שאתה חייב לשאול – תוכל למצוא תשובות גם כאן!

חושב על רכישת דירת יד שניה? קבל דו"ח מיוחד אשר יעזור לך לחסוך כסף ולא מעט טעויות שרוכשי דירות נוהגים לעשות ממש כאן מצד ימין!

By | 2017-06-11T13:44:51+00:00 ספטמבר 2nd, 2013|מאמרים, מידע מקצועי, עורך דין מקרקעין|סגור לתגובות על 4 שאלות שחייבים לשאול לפני רכישת דירה מקבלן