3 שאלות נפוצות בתהליך רכישת דירה יד 2

בתהליך רכישת דירה יד 2 , מדובר בעסקת מכר מורכבת. יש לא מעט בדיקות שיש לבצע, ויש מס' גורמים חיצונים שמעורבים בעסקה ועל מנת שהיא תהיה מוצלחת יש להתחשב בכולן כדי לגבש מסקנה ועצה משפטית לרוכש הדירה, באם הדירה "כשרה" לקנייה.

בתהליך זה, יש לא מעט שאלות של רוכשי הדירות שעוד בטרם החליטו על רכישת הדירה אלא הם רק בשלב ההתעניינות.

לכן,  ריכזתי מס' שאלות נפוצות, שהתשובות עליהן כלליות אבל בהחלט נותנות כיוון לגבי קבלת החלטות.

אז להלן שאלות נפוצות ששואלים אותי בתחילת הליווי המשפטי:

1.  חיפשתי את הדירה בטאבו. "אין טאבו". מה זה אומר?

כדאי לדעת שלא כל המקרקעין בישראל רשומים בטאבו. הטאבו זו לשכת רישום המקרקעין אשר לה מס' מחוזות ברחבי המדינה ואשר השאיפה היא שכל קרקעות ישראל יהיו מוסדרות ורשומות בפנקסים המנוהלים שם.

נכון להיום, אם נכס כלשהו אינו רשום בטאבו, יש לבדוק האם הוא רשום במנהל מקרקעי ישראל או בחברה משכנת שאצלה מנוהל פנקס הזכויות.

מה זו חברה משכנת?

ברב המקרים זה משרד עורכי דין המנהל את פנקס הרישום של הזכויות על הנכס, לרב משרד עורכי הדין של הקבלן שבנה את הבניין ואמור לנהל את הרישום עד אשר יירשם הבניין לרבות דירותיו בטאבו. הרישום הזה אמור לקחת מס' חודשים אבל ברב מהמקרים, למצער, מדובר בשנים.

 2.      אם יש לאשתי חצי דירה שהיא קיבלה בירושה מאביה ז"ל, האם נשלם מס רכישה?

בכל הקשור למיסוי מקרקעין, יש לשאול עוד שאלות חשובות ורבות אחרות, אבל בהקשר של השאלה הזו, הפטור מתשלום מס רכישה מיועד למי שזו דירתו היחידה שהיא דירת מגורים.

 כלומר, אם יש לך או לבת הזוג שלך זכויות בדירה נוספת שהן יותר מ 1/3 בנכס, הרי שמדובר בדירה ולכן כל דירה אחרת ונוספת שתרכשו, תחייב אתכם בתשלום מס רכישה

3.      איך יודעים מה המחיר האמיתי של הדירה?

מורכב לתת לזו תשובה ודאית אבל כן כדאי לך להכיר את מידע נדל"ן. מדובר בכלי חינמי

של רשות המיסים שנועד לתת תשובה לשאלה זו.

כדאי שתדע, שבמעמד חתימת ההסכם, הרוכשים  והמוכרים מצהירים על העסקה בטפסים מיוחדים

של רשות המיסים שאותם מאמתים עורכי הדין של הצדדים. מדובר בהצהרה ובשומה עצמית.

כלומר, דיווח לרשות המיסים אודות העסקה ושוויה. על בסיס הנתונים האלה, שהם לרב נתוני אמת, ניתן לדעת באמצעות "מידע נדל"ן" את מחירי הדירות באיזור שבו אתה מחפש לקנות דירה.

כאן תוכל לראות סרטון שלי שבו אני מראה איך משתמשים בכלי הקל והפשוט הזה.

 

ליצירת קשר מלא פרטייך כאן 

 

By | 2017-10-16T10:53:51+00:00 מאי 24th, 2015|מאמרים, מידע מקצועי, נדל"ן, עורך דין מקרקעין|סגור לתגובות על 3 שאלות נפוצות בתהליך רכישת דירה יד 2