על רעידות אדמה, שכנות טובה ותמ"א 38 2017-06-06T15:08:55+00:00

על רעידות אדמה, שכנות טובה ותמ"א 38

נדמה שצמד המילים תמ"א 38 הפכו לסיסמת קסם לעשיית רווחים והשבחת דירות. כבר 6 שנים שסיסמת הקסם הזו היא נושא מדובר ופופולרי  בשיחות הסלון של כולנו. למי שיש דירה בגוש דן בבנין ישן, מן הסתם שמע ומכיר את כל מה שצריך לדעת על תמא 38. לחלק לא קטן מאותם מבנים ישנים הציעו יזמים וקבלנים לדיירים לבנות עבורם דירות משודרגות ולהעלות את שווים. אז איך זה שרק 47 מבנים נבנו באמצעות תמ"א 38 מתוך 547 הצעות שהוגשו לעיריות לקבלת אישור? ואיך זה שיש קרוב ל 1,000,000 מבנים שזקוקים בדחיפות לשיפוץ ולחיזוק היסודות?

ככה זה שאנשים פספסו את הנקודה הכי חשובה:  מדובר בתוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בזמן רעידת אדמה. כן, אותה רעידת אדמה שמומחים מדברים עליה שתגיע לישראל ובגדול. לא מדובר בעשיית רווחים, בהשבחת דירות ובחניה ומחסן שתקבלו – אלא בחיזוק הבנין שבו אתם גרים והדירה בה אתם גרים מזה שנים. מדובר בבית שלכם ובמשפחה שלכם. מה אכפת לכם כמה הקבלן ירוויח? הרי אם הוא לא יקבל תמריץ להרוויח אז למה הוא אמור להתאמץ עבורכם?

מה אכפת לכם מה הבטיח הקבלן לשכנה? ולא ברור לאף אחד, מדוע אחרי 50 שנים בהן דייר בקומה ראשונה הסתדר מצויין בלי מעלית, דורש 2 מעליות לבניין, לא יותר ולא פחות! אחרת הוא לא חותם!

זו דוגמא אמיתית לסירוב של דיירים להסכים לחזק את המבנה שלהם בבנין ברמת גן משנת 1958. זו סיבה שהפילה ההצעה. התוצאה שנגרמה היא מיידית, ריב בין השכנים ומרמור אחד כלפי השני וכלפי העובדה שאין הגנה לאף אחד לקראת רעידת האדמה הבאה.

אז נכון שאפשר לתבוע את הדייר הזה בבית משפט. מיותר לציין שמדובר בהליך של 3-4 שנים במקרה הטוב. מה קורה עד אז? מאוד יכול להיות שרעידת אדמה. מה גם שתביעה נגד הדייר הסרבן תגרום להוצאות מיותרות לועד הבית.

גם אותו דייר סרבן רוצה בחיזוק המבנה. אולם יש סיבה מאחורי הדרישה שלו. בפגישות גישור עם הדיירים, ניתן במס' פגישות לצמצם את הפערים בין הדיירים וכמובן את הטינה והרוגז אחד כלפי השני. המגשר, אדם נייטרלי לגמרי, בפגישות דיסקרטיות ובאוירה נינוחה במקום נייטרלי, יבדוק איתכם ויבין את האינטרסים השונים ושל הדיירים הסרבנים להגיע להסכמה. ההליך פשוט, זול יותר מבית משפט וברוב המקרים הצדדים מכבדים לאורך זמן את ההסכמות אליהם הגיעו.  שכנות טובה רק מסייעת בפרוייקט. שכנות טובה גורמת לפרוייקט להסתיים במהירות – ובמקרה הזה, זמן שווה הצלת חיים. לא ידוע מתי רעידת האדמה הבאה, לא ידוע מה תהיה העוצמה שלה ולא ידוע כמה היא תפגע בנו. תחשבו שוב כמה שווה לכם לקבל את הצעת היזם וכמה שווה לכם להסכים שיחזקו לכם את הבניין וישדרגו לכם את הדירה.