רכישת דירה יד שניה – סיפור עוקצני במיוחד!

בסוף שנה שעברה (2012) התפרסם פסק דין שגרם לי לא להאמין למציאות ואפילו מאוד העציב אותי. כמי שמלווה רוכשי דירות בפעם הראשונה בחייהם לפני רכישת דירה יד 2, החשש העומד לנגד עיני הוא עסקה לא מוצלחת מכל מיני סיבות. אחד הפחדים של כל עורך דין נדל"ן זה לייצג לקוח הנעקץ ע"י הצד השני. יש כל מיני דרכים למנוע עוקץ לפני רכישת דירה יד 2 אבל ראשית כל אני רוצה לספר על הכנר המפורסם שכמעט איבד את דירתו על דרך העוקץ. הוא כמעט איבד את הדירה אבל המשפחה שנעקצה, איבדה את כספה ואת ביתה.

הנה הסיפור ממש בקיצור:

בשנת 2006 שלמה מינץ, אחד מכנרינו הבינלאומים נסע למסע הופעות בחו"ל. את דירתו בחולון אשר קיבל בירושה מסבתו, השאיר נעולה וריקה מאדם. (חפציו היו בדירה – מאוחר יותר העובדה הזו היתה הוכחה אשר אכן מדובר בעוקץ).

ביום בהיר אחד, בזמן ששהה בחו"ל, קיבל שיחת טלפון מחברו אשר שאל אותו אם הוא מכר את הדירה שלו כיוון שראה על השלט של הדירה בבניין שם משפחה לא מוכר. הסתבר שבדירתו התגוררה משפחה שאינה משפחתו של הכנר.

כאשר הגיע מיידית לארץ לבדוק מה פשר הדבר, מצא שאכן התגוררה משפחה בת 5 נפשות אשר טענה בפני הכנר שרכשה את הדירה במלוא כספה וכי אין היא מכירה בכנר כמי שהוא בעל הדירה. מישהו אחר (נקרא לו " המוכר") מכר להם את הדירה. הכנר הגיש תלונה במשטרה.

לא אלאה אתכם בפרטים, רק אספר את התרגיל: נוכל אחד פרץ לדירה של הכנר, החליף מפתח וייצר ת.ז. מזוייפת של הכנר. הנוכל מצא רוכש שקנה את הדירה בכסף מזומן. הנוכל נעלם ולא נמצא. המוכר, זה שקנה את הדירה ואח"כ מכר אותה למשפחה, היה אחד מהנתבעים.

בית המשפט השתכנע שאכן היה כאן עוקץ וכי הדירה היא של הכנר. לעומת זאת ניתן פסק דין אשר הורה על המשפחה לעזוב את הדירה תוך שנה מיום פסק הדין. לכן, מי שנעקץ כאן חוץ מהכנר היא גם המשפחה אשר שילמה כסף עבור הדירה ובסופו של דבר הבינה שכספה הונח על קרן הצבי.

שואלים אותי בשלב הזה תמיד, מה עם עורכי הדין בעסקה?

נמצא שעורכי הדין בעסקאות הנ"ל פעלו כשורה. אין זה מתפקידו של עורך הדין להיות בלש וחוקר אולם היה ראוי שעורכי הדין ישתמשו במשנה זהירות נוסף.
לדוגמא, לפני רכישת דירה יד 2, בעיקר בשלב חתימה על הסכם המכר, אני תמיד מבקשת חוץ מצילום ת.ז. גם צילום רישיון נהיגה ובעיקר, מסתכלת על התמונה ובודקת שמדובר באדם אשר הציג לי את התעודה.
חשוב מאוד לבדוק את הנורה האדומה המהבהבת בכל עסקה, כי בכל עסקה יש נורה כזו. כדי שזה לא יקרה גם לך אני מזמינה אותך לבדוק כאן מדוע חשוב שיהיה לצדך עורך דין מקרקעין מיומן.

By | 2017-06-11T13:56:53+00:00 אוגוסט 5th, 2013|מאמרים, מידע מקצועי, עורך דין מקרקעין|סגור לתגובות על רכישת דירה יד שניה – סיפור עוקצני במיוחד!