ניהול מו"מ עם דייר סרבן

סוף סוף זה הגיע גם אליכם לבנין. קיבלתם הצעה מפתה מיזם מפורסם שרוצה לחזק את הבניין שלכם במסגרת תמ"א 38 סוף סוף גם הבניין שלכם יעמוד ברעידת האדמה הבאה של ישראל.
הגעתם לפגישה הראשונה יחד עם כל השכנים שלכם, הצלחתם להתרשם וכבר דמיינתם איזה כיף זה לא לחפש חניה ברחוב אלא ישר להכנס לחניון ולהעלות את הקניות מהסופר במעלית? שלא נדבר על מרפסת השמש המרווחת שהובטחה לכם ובכלל שדרוג של דירה, כאילו קניתם דירה חדשה מקבלן… ואז מעירים אתכם מהחלום. השכנה מולכם, מהקומה השניה, שגרה בבנין יותר מעשרים שנים, לא מוכנה שהדירה שלה תהיה בחזית הבנין, כפי שהיה עד עכשיו אלא היא רוצה דירה עורפית. בנוסף לא מתאים לה מחסן בגודל של 5 מ"ר אלא היא רוצה מחסן של 10 מ"ר. העובדה שמעולם לא היה לה מחסן עד ההצעה הזו, לא שינתה לה כלל וכלל… מה הפתרון ואיך לנהל מו"מ עם דייר סרבן או אדם קשה במיוחד?

אין ספק שסרבנות מהסוג הזה פשוט מחרבת לכל הדיירים בבניין, גורמת לטינה וליחס מזלזל בשכנה הסרבנית. לא תמיד היזם או הקבלן יצליחו להניא את הדיירת הסרבנית מסרבנותה אבל ייתכן ששכנים בעלי אותו אינטרס יצליחו לשאת ולתת עמה ולהגיע לתוצאות טובות יותר. זה משתלם לכל הצדדים.
במקרה כזה, מדובר במו"מ עם בן אדם קשה, עקשן, ייתכן תוקפני ואפילו תאב בצע. אבל אין מה לעשות כאשר אותה שכנה עומדת בינכם לבין הדירה שטופת השמש שהובטחה לכם ויותר חשוב מהכל, מההגנה על הדירה שלכם מפני רעידת האדמה הבאה. אז איך מנהלים מו"מ אם שכן קשה וסרבן,

להלן מס' כללים חשובים:

בניית גשר הזהב – במו"מ המונח הזה מתייחס לדרך שבה אתה מסייע לצד שמולך להציל את כבודו בכך שייראה את התוצאה של ניצחון חלקי באם ימשיך בעמדתו. איך בעצם מצילים את כבודו של הצד השני מבלי לוותר על עקרונותיך? דרך נסיון להגדיר מחדש את הבעיה בינכם בכך שאתה מכוון אותו לכיוון שאתה רוצה שיגיע אליו. הכוונה היא לגרום לצד שמולך למצוא פתרון. לא סביר שאדם קשה במיוחד יקבל את ההצעה שלך במלואה לא משנה כמה הגיונית וסבירה. תנו לו לבחור. למשל " תרצה להפגש במשרד שלך או שלי?" " אני יכולה לשם סכום חד פעמי או לשלם בתשלומים לאורך תקופה. מה נוח לך יותר?" כדאי לשים לב לצד מולך במיוחד שכן כנראה שהצרכים שלו לא באו לידי ביטוי עדיין במו"מ ביניכם.

הקשב ולמד – אם יש מרכיב אחד אשר בזכותו משא ומתן מצליח, הוא ההקשבה הפעילה. מקשיבים זה לזה באמצעות הקשבה פעילה. לשאול למה, לקבל מידע באמצעות שאלות פתוחות ולהקשיב. ייתכן שתקבל תשובות שיגלו לך מידע חדש, על הצרכים של הצד שמולך. זכור, מטרת המשא ומתן, הוא לשרת את האינטרס שלך. ככל שתדע יותר, כך תהיה קרוב למטרה.

הפרד בין הדרך שבה הם מתייחסים אליך לבין איך שאתה מתייחס אליהם – לעיתים, אנשים הם קשים, כי זה האופי שלהם. אין צורך להתנהג לצד השני, שעבורך הוא נחשב "קשה" להתמודדות במשא ומתן באותה דרך שאתה מרגיש שהוא מתנהג איתך כדי "ללמד אותו לקח". התייחסות כזו נותנת לגיטימציה ומעודדת אותו כי ההתנהגות שלו נכונה וזו הדרך שלו להגן על עצמו. לכן, המשך להתנהג באופן הטבעי שלך, מבלי לנסות לחנך את הצד השני. בדרך כלל ההתנהגות הזו שלנו, הטבעית והאותנטית משמשת כמודל וכחיקוי עבור הצד השני, שיעריך יותר את היחס שלך בהמשך התנהלות המו"מ.
כדאי לשקול הליך גישור בין דיירים, בין הדיירים לבין היזמים ובין הדיירים לבין עצמם, כך שכל הצדדים ירוויחו.

אל תתנו לסכסוך שכנים לטרפד את פרוייקט התמ"א 38 שלם ולפגוע באיכות חייכם.

התקשרו אלינו עוד היום ונסייע לכם להגיע לפתרון יעיל ומהיר של הקונפליקט – צור קשר או צלצל – 08-9471704 

By | 2017-06-11T14:16:45+00:00 יולי 22nd, 2012|גישור, מאמרים, מידע מקצועי, עורך דין מקרקעין|סגור לתגובות על ניהול מו"מ עם דייר סרבן