האם לחתום על זכרון דברים לקניית דירה?

רוכשי דירות מוצאים את עצמם לעיתים מותשים מהחיפוש האינסופי אחרי דירת חלומותיהם, עד שלפעמים הם עושים טעויות קריטיות. zicrondvarim

אחת הטעויות שרוכשי דירות נוטים לעשות, היא לחתום על הסכם מסוג זכרון דברים לקניית דירה. נכון, זכרון דברים לקניית דירה הוא הסכם לכל דבר וככזה, כדאי מאוד מאוד להזהר מלחתום עליו. ככלל, אני אף פעם לא ממליצה לחתום על זכרון דברים לקניית דירה בין אם אתה רוכש ובין את אתה מוכר את דירתך. מדוע?

זכרון דברים הוא הסכם מחייב, ואם יש בו את כל האלמנטים שיש בד"כ בהסכם מכר, אז הרי שכנראה חתמת על הסכם מכר ויעלה לך הרבה מאוד כסף לבטל אותו. למה הרבה מאוד כסף?

הסכם זכרון דברים לקניית דירה, נחתם בד"כ ללא ייעוץ משפטי ובטרם הדירה המיועדת נבדקה ע"י עו"ד מטעם הרוכשים שיבדוק אם אכן הדירה מומלצת לרכישה. מדוע חובה לבדוק את הדירה ואיזה בדיקות בד"כ חובה לערוך? כל התשובות בפוסט מיוחד שכתבתי – בדיקות לפני רכישת דירה.

מה קורה כאשר הדירה לא ממש מומלצת לרכישה? או מה קורה אם יום לאחר מכן התחרטת ואינך מעוניין לרכוש את הדירה משום שהחלטת שהיא לא כדאית כלכלית אחרי "שישנת על זה"?

אם החלטת לבטל את הסכם זכרון הדברים, כנראה שתצטרך לשלם פיצויים לצד השני על הפרת הסכם. הסיכוי שהמוכר יוותר על זכותו לאכוף את הסכם זכרון הדברים הוא קלוש, שכן מדובר בהרבה מאוד כסף.

כדאי מאוד לזכור, שהסכם זכרון דברים לקניית דירה שונה לחלוטין מהסכם זכרון דברים לקניית רכב, ולא מעט רוכשי דירות הקונים לראשונה דירה, מתבלבלים ונוטים לחתום מבלי לדעת את הסיכון הכרוך בחתימה על זכרון דברים.

כדאי גם לדעת, שכמו בכל עסקת מקרקעין, מכירה או רכישה של דירה, חובה לדווח לרשויות המסים על העסקה, ולכן ע"פ חוק, יש לדווח על העסקה 40 ימים מיום חתימה על זכרון הדברים ולא מיום חתימה על הסכם המכר. כך שייתכן ותמצא את עצמך משלם קנסות על אי תשלום בזמן את מס הרכישה.

רוצה לדעת עוד על ההשלכות של חתימה על זכרון דברים? ניתן לראות בסרטון הבא.

מעוניין לקבל ייעוץ משפטי בטרם תחתום על זכרון דברים, התקשר עכשיו ותאם פגישת ייעוץ ללא התחייבות!

By | 2017-06-11T14:16:58+00:00 נובמבר 11th, 2014|מאמרים, מידע מקצועי, נדל"ן|סגור לתגובות על האם לחתום על זכרון דברים לקניית דירה?