איך קונים דירה ב – 5 שלבים פשוטים?

איך בעצם קונים דירה? כיצד מתנהל תהליך רכישת הדירה? האם חותמים על הסכם ובזה הסיפור נגמר?

ממש לא. לא מעט מהלקוחות שלי מופתעים לגלות שמדובר בתהליך של ממש, לעתים קצר ולעיתים ארוך ובכל מקרה, תהליך שכרוך בלפחות 5 שלבים אשר אפרט אותם בפניכם כדי שתדעו למה לצפות:

השלב הראשון הוא בחתימה על החוזה. נכון לוקח מס' ימים ושבועות (תלוי בסוג הנכס) כדי להגיע לנוסח של חוזה מכר שמתאים למוכר ולקונה ויש לא מעט בדיקות  שחובה לבצע (ע"י עורך הדין שלכם) כך שהעסקה מתחילה עם חתימה על החוזה.

שימו לב, אף פעם לא משלמים את מלוא התשלום על הדירה במעמד חתימת החוזה, אלא מחלקים אותו לפחות ל 3 תשלומים, שוב, תלוי במקרה.

השלב השני, הוא המשכנתא. התשובה  לאיך קונים דירה היא בד"כ " עם משכנתא".  לא מעט רוכשי דירות זקוקים למימון נוסף של הבנק למשכנתאות. זהו השלב הכי מתיש לכל מי שנוטל משכנתא ויש לא מעט פעולות שעל רוכש הדירה לבצע על מנת לקבל בפועל את כספי המשכנתא. למשל, לרשום התחייבות לרישום הערת אזהרה, להחתים את המוכרים ואת בא כוחם,  לחתום על יפוי כוח בלתי חוזר לטובת הבנק ועוד מסמכים שונים. קוראים לתהליך הזה "טופס טיולים" ולא בכדי.

השלב השלישי, אחרי ששולמו כל הכספים למוכר, סוף סוף הגיע הזמן לקבל את המפתח, או בשפה המשפטית לקבל את החזקה בדירה. מהרגע הזה, אתה כרוכש אומנם מחזיק בדירה אבל עדיין לא הבעלים מבחינה משפטית. כדי שזה יקרה, יש לבצע העברת זכויות במשרד שבו רשומות הזכויות – זה יכול להיות לשכת רישום המקרקעין (טאבו), חברה משכנת או רשות מקרקעי ישראל.

השלב הרביעי, אשר מעוגן שחור על גבי לבן בחוזה המכר וגם בדרך כלל מתבצע במקביל לקבלת המפתח, הוא קבלת המסמכים הדרושים לרישום הזכויות על שם הרוכש. למשל, אישורי מסים (רכישה/שבח), אישור עירייה לטאבו. בהסכם מגדירים בדיוק את המסמכים שעל הרוכש לקבל מהמוכר על מנת לבצע רישום העברת הזכויות .

השלב האחרון בעסקת מקרקעין, בכל עסקת מקרקעין, הוא רישום הזכויות על שם הרוכש. בדרך כלל, רוכש הדירה מתגורר בדירה מזה מספר חודשים, אולם עד אשר הזכויות לא רשומות על שמו, הוא לא הבעלים היחידים על הדירה ולכן יש לבצע רישום – שמתבצע על ידי הרוכשים. במעמד הרישום של הזכויות, נרשמת המשכנתא לטובת הבנק שהלווה את הכספים לרוכש, בלעדי רישום המשכנתא, לא יתבצע רישום העסקה!

כל השלבים הללו שפירטתי מרכיבים עסקת מכר נדל"ן ובעצם עונים על השאלה, איך קונים דירה בימינו.  בין אם זה דירה,מגרש, נכס מסחרי או בקיצור כל נכס דלא נייד =נדל"ן זה התהליך אבל מדובר בתמצית של הדברים.

כדי שהעסקה הזו תתנהל בהצלחה, מומלץ שילווה אותך עו"ד נדל"ן שמומחיותו היא בעסקאות נדל"ן.

אשמח לעמוד לשירותך ולסייע לך לרכוש את דירתך במינימום הוצאות ובאופן הבטוח ביותר עבורך.

By | 2017-06-11T13:53:47+00:00 ינואר 15th, 2015|מאמרים, מידע מקצועי, נדל"ן|סגור לתגובות על איך קונים דירה ב – 5 שלבים פשוטים?