איך טעות בבדיקת זכויות בטאבו יכולה לעלות לך הרבה מאוד כסף?

עורך דין, רוסי ואתיופי קבעו פגישה לחתימה על הסכם מכר. האתיופי רצה לקנות מהרוסי את הדירה ושניהם רצו לחסוך בהוצאות אז שניהם שכרו שירותיו של עורך דין אחד. נשמע כמו בדיחה? יכול להיות, אבל ההמשך לא מצחיק בכלל!

כי "הבדיחה" הזו עלתה הרבה מאוד כסף.

התוצאה היתה עגומה, שכן במקרה הזה העורך דין כשל בכך שלא בירר ובדק וקיבל את הסכמת האישה אשר היתה בהליכי גירושין מהמוכר, למכירת הדירה. ולכן, חוסר ההסכמה שלה כבעלת זכויות על הדירה,
גרם לפיצוץ העסקה. בית משפט פסק שעורך הדין היה חייב להתנות את העסקה כולה בהסכמת האישה הגרושה שמיותר לציין, כבעלת זכויות לא חתמה על הסכם המכר!

בית המשפט השלום בתל אביב (ת"א 20862/08 דבאס נ' שמחייב) פסק כי חובת הזהירות של עורך הדין במקרה הזה מוגברת שכן שני הצדדים הם עולים חדשים, אשר העברית אינה מצוייה בשפתם. בסיפור הזה,
הקונה היה עולה חדש ממוצא אתיופי ואילו המוכר, עולה חדש מחבר העמים. על אף שניטען ע"י עורך הדין המשותף כי לבית הדין הרבני הוגשה תביעת גירושין לקבלת צו הצהרתי מטעם המוכר, בית המשפט פסק כי על
עורך הדין היה לפחות לכתוב זאת בהסכם המכר כתנאי מתלה לעסקה כולה.

מה זאת אומרת "תנאי מתלה"?

בהסכם המכר היה מקום להוסיף סעיף שעד אשר לא תתקבל תביעת הגירושין בין המוכר לגרושתו ועד אשר לא תתקבל הסכמתה של הגרושה על מכירה הדירה (כי הרי הזכויות של בני הזוג על הדירה משותפות) לא יתקיים הסכם המכר.

התוצאה: התביעה התקבלה בחלקה והנתבעים נדרשו לשלם יותר מ – 60,000 ₪ לתובע.

מסקנה: כל מי שעומד לפני עסקת נדל"ן חייב לבצע בדיקות משפטיות ואחת מהן היא בדיקת זכויות בטאבו על הנכס או בכל מקום אחר שבו הנכס רשום.

מה זאת אומרת בדיקת זכויות בטאבו?

הכוונה היא, עריכת בדיקות שונות בהן מגלים מי הוא בעל הזכויות המשפטיות, הקנייניות והחוזיות על הנכס. ברור שהחובה לביצוע  בדיקות אלו היא על עורך הדין מטעמך.

כדי להמנע ממקרה לא נעים שעלול לעלות לך הרבה מאוד כסף, אני מזמינה אותך לתאם איתי פגישת ייעוץ ראשוני!

By | 2017-06-11T14:16:08+00:00 ינואר 15th, 2014|מידע מקצועי|סגור לתגובות על איך טעות בבדיקת זכויות בטאבו יכולה לעלות לך הרבה מאוד כסף?